KS HALNY KALNA - strona oficjalna

O Klubie KS HALNY KALNA

Dzięki głównym inicjatorom Wiesławowi Gąsiorkowi, Zdzisławowi Wendzelowi, Mirosławowi Barutowi i Mieczysławowi Moczkowi dnia 5 czerwca 1994 roku doszło do formalnego powstania klubu pod nazwą LZS "HALNIAK" Kalna. Założono sekcję piłki nożnej i zgłoszono drużynę do rozgrywek piłkarskich w klasie C podokręgu Żywiec.

Klub nie posiadał boiska. Przez pierwsze lata mecze rozgrywano na boisku LKS Słotwina dzięki uprzejmości władz i działaczy klubu ze Słotwiny. Z chwilą powstania klubu rozpoczeły sie starania o lokalizację i budowę boiska sportowego. Z pomocą władz Gminy Buczkowice udało się wydzielić i zakupić grunty na cele sportowe.

Pomimo niełatwej sytuacji finansowej nikt nie narzekał, zapał zawodników i działaczy przełamywał wszystkie trudności. Przez cały ten okres prowadzone były prace przy budowie boiska, które dzięki olbrzymiemu wkładowi własnej pracy społecznej oddane zostało do użytku w sezonie 2000/2001.

Do ważnych wydarzeń w historii klubu należy zaliczyć:

- opracowanie i zatwierdzenie nowego statutu,

- wpisanie klubu 24 sierpnia 1999 roku przez Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej jako Stowarzyszenia Kultury Fizycznej - KS HALNY KALNA

- w 2001 roku Stowarzyszenie zostaje wpisane do Rejestru Krajowego

Do sukcesów klubu można zaliczyć:

- w sezonie 2000/2001 awans do klasy B,

- w 2001 i 2002 II miejsce w turnieju o Puchar Wójta Gminy Buczkowice,

- w 2003 roku III miejsce w turnieju o Puchar Wójta Gminy Buczkowice,

- w 2003 roku II miejsce w halowym turnieju o Puchar Kocierza

- w 2004, 2005 i 2006 roku I miejsce w turnieju o Puchar Wójta Gminy Buczkowice,

- w 2007 roku I miejsce w halowym turnieju piłki nożnej Żywiec

- w 2008 roku II miejsce w międzynarodowym turnieju halowym o puchar Kocierza

W sezonie 2007/2008 Klub Sportowy Halny Kalna przeniósł się z rozgrywek okręgu żywieckiego do bielskiej B-klasy i już w pierwszym sezonie awansował do klasy A , a w następnych sezonach do V LIGI (OKRĘGÓWKI ) . Warto zaznaczyć, że w całej historii klubu a także w historii Gminy Buczkowice  to pierwszy taki awans. Sukces klubu to przede wszystkim wynik zaangażowania i ambitnej gry piłkarzy, pracy trenera Sebastiana Gruszfelda i operatywności całego zarządu klubu.

KS HALNY KALNA wzrósł w społeczności i środowisku naszej miejscowości. Dziś chyba trudno byłoby wyobrazić sobie naszą wieś bez klubu. Życzymy dalszych sukcesów.